Podatek od pączka?
Miły gest pracodawcy, tradycyjny poczęstunek z okazji Tłustego Czwartku, a jednak dla niektórych okazuje się być problemem.
Wśród niektórych pracowników pojawiła się wątpliwość czy w związku z tym, że pracodawca z okazji Tłustego Czwartku zorganizował poczęstunek w siedzibie pracodawcy, to czy pączka lub pączki należy traktować jako świadczenie nieodpłatne?
Świadczenie nieodpłatne
Świadczenia nieodpłatne są źródłem przychodów, który w większości przypadków trzeba opodatkować. Podatek płaci się od wartości świadczeń.
Posiłek jako świadczenie nieodpłatne
Co do zasady, zapewnienie posiłku jest przysporzeniem majątkowym, bo pracownik nie ponosi wydatku, jednakże z zastrzeżeniem, że do opodatkowania dojdzie wówczas, gdy świadczenie da się skonkretyzować, zindywidualizować.
Wyrok NSA z 17 maja 2017 r. sygn. II FSK 1132/15.
Wyrok WSA w Warszawie z 18 grudnia 2014 r. sygn. akt III SA/Wa 920/14.
Kiedy nie można ustalić skonsumowanej ilości pączków…
Uspokajam – jeśli nie ma możliwości ustalenia wartości pączków, które zjadł pracownik – nie zostanie obciążony podatkiem z tytułu nieodpłatnego świadczenia.
Zjedzone pączki mogłyby zostać opodatkowane, o ile pracodawca wiedział dokładnie ile pączków pracownik, skonsumował oraz ile one kosztowały.
Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r. sygn. akt K 7/13 do przychodów pracownika można zaliczyć wartość świadczeń nieodpłatnych, po spełnieniu następujących warunków:
– świadczenia zostały spełnione za zgodą pracownika (skorzystał z nich w pełni dobrowolnie);
– świadczenia zostały spełnione w interesie pracownika, świadczenia nieodpłatne przyniosły mu korzyść w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatku, który musiałby ponieść,
– korzyść z tytuły nieodpłatnego świadczenia jest wymierna i przypisana indywidualnemu pracownikowi.
Brak podatku
Moim zdaniem, w przypadku poczęstunku dla pracowników, kiedy porcje nie są wydzielane i nie wiadome jest, ile kto np. pączków skonsumował – nie ma możliwości ustalenia wartości świadczenia przypadającego na konkretnego pracownika.
Poczęstunek to miły gest i powód do oderwania się od bieżących obowiązków – to czas integracji zespołu…
Nie dajmy się zwariować i ceńmy chwile przyjemności. Takie wspólne poczęstunki to przecież także element budowania pozytywnej atmosfery w zespole. Pamiętajmy, że pracodawca kształtuje zasady współżycia społecznego m.in. poprzez podejmowanie działań sprzyjających integracji zespołu.